Do poprawnego oglądania tej strony, należy włączyć obsługę JavaScript!

MAREK DZIEKOŃSKI – SŁYNNY ARCHITEKT.
TWÓRCA PROJEKTU BUDYNKU MDK NR 2 W TYCHACHMarek Dziekoński urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Warszawie, zmarł 3 maja 2002 we Wrocławiu, w pełni sił twórczych. Należał do rodu głęboko zakorzenionego w historii polskiej kultury, a zwłaszcza architektury, już od czasów oświecenia.

fotka

Dzieciństwo i okres wczesnej młodości projektanta MDK nr 2 były czasami trudnymi. Samotne wychowanie dwóch synów w czasach okupacji i tuż po wojnie wzięła na siebie Matka architekta, adwokat Helena Dziekońska. Od początku Marek Dziekoński wytrwale dążył do celu, jakim było zostanie architektem. Wyraźnie zaznaczyło się to już na studiach na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1956 roku został nagrodzony jego nowatorski projekt Schroniska nad Morskim Okiem w Zakopanem.

Architektura była ogromną pasją jego życia. Dbał o rzetelność w projektowaniu aż do najmniejszych detali; sam także nadzorował wykonanie na poziomie robót budowlanych. Marek Dziekoński działał także aktywnie w Stowarzyszeniu Architektów Polskich, był m.in. przewodniczącym Koła SARP w Tychach, pomagając rozwijać się środowisku architektów na Śląsku.

Projektant Panoramy Racławickiej był jednak nie tylko architektem – szeroko znana była jego miłość do morza i marynistyki, zgromadził także ogromną wiedzę o budowie okrętów i ich ożaglowaniu. Zaś dzięki jego pasji rysowniczej, która pchała go do utrwalania na papierze szkiców drewnianych kościołów polskich, na rysunkach Dziekońskiego zostało udokumentowanych wiele zabytków architektury drewnianej, które niestety już nie istnieją (por. zdjęcie rysunku kościoła św. Idziego w Chełstowie Wielkim, 1979).

Znane i nagradzane projekty:GALERIA ZDJĘĆArtykuł napisany na podstawie albumu Marek Dziekoński – architekt, wydanego przez Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2005. Wszystkie reprodukcje pochodzą z tej publikacji. Za udostępnienie materiałów dziękujemy Pani Ewie Dziekońskiej.