Do poprawnego oglądania tej strony, należy włączyć obsługę JavaScript!

VIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY
DZIECI I MŁODZIEŻY „TĘCZOWY KALENDARZ”logo

ŚWIAT MALOWANY OCZYMA DZIECI

„Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, by nim pozostało, gdy dorośnie” — miał powiedzieć kiedyś Pablo Picasso. Tego problemu, sądząc po bardzo wysokim poziomie nagrodzonych prac, nie będą chyba mieć laureaci VIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” zorganizowanego po raz ósmy przez Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Tychach. Organizatorom na czele z artystą plastykiem Adamem Niesyto ponownie udało się wybrać z ponad tysiąc sześciuset prac z sześciu krajów (Polski, Bułgarii, Indonezji, Chin, Serbii oraz Rosji) trzynaście doskonałych prac, które składają się na „Tęczowy Kalendarz 2011” (dwanaście miesięcy oraz okładka).

11 października 2010 w tyskim Muzeum Miejskim miał miejsce wernisaż — poprowadzony przez dyrektor MDK nr 2 Krystynę Charchut — podsumowujący tegoroczny konkurs, a uświetniony przez obecność pani dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach Marii Lipok-Bierwiaczonek, przedstawicieli władz miejskich oraz dyrektorów tyskich placówek oświatowych. Do Tychów przybyli laureaci wraz z opiekunami nie tylko z katowickiego Pałacu Młodzieży czy z rybnickiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Przygoda” lub Oświęcimskiego Centrum Kultury, ale także z miejscowości tak oddalonych od Śląska, jak Łódź czy Piotrków Trybunalski. Uroku całej imprezie dodały członkinie zespołu wokalnego „Cantabille”, Natalia Biesek oraz Aneta Czyrwik, w występie na żywo interpretujące „jesienne” piosenki spod znaku poezji śpiewanej, oraz dziewczynki w strojach regionalnych, rozdające uczestnikom słodycze.

Po uroczystym wręczeniu nagród miało miejsce otwarcie wystawy pokonkursowej VIII edycji konkursu „Tęczowy Kalendarz”, która będzie cieszyć oczy zwiedzających Muzeum Miejskie w dniach 11października do 4 listopada 2010 (czynna w godzinach od 10.00 do 16.00) — jej kuratorem jest pan Adam Niesyto. Warto w jeden z tych jesiennych dni zaplanować odwiedziny Muzeum, żeby zobaczyć, w jakich kolorach widzą świat utalentowani młodzi artyści z różnych krajów, w różnym wieku, wybierający rozmaite techniki plastyczne. Zwłaszcza interesujące mogą okazać się obrazy twórców z Azji — w specyficznej estetyce tych prac odbija się inna od naszej wrażliwość związana z odmiennością kultury. Świetnie wyeksponowane prace w dużych formatach doskonale zaznajamiają nas z całym bogactwem świata różnych pór roku oddanego pędzlami tych, w sercach których tak często gości tęcza. A część tej młodzieńczej, twórczej energii z pewnością udzieli się każdemu oglądającemu wystawę.PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY
VIII MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
DZIECI I MŁODZIEŻY „TĘCZOWY KALENDARZOrganizatorem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Tęczowy Kalendarz” jest Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Tychach. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że cieszy się on tak dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim instruktorom i nauczycielom oraz dzieciom i młodzieży, którzy wzięli w nim udział. Mamy nadzieję, że wykonanie prac konkursowych dostarczyło wam wiele radości i satysfakcji. Na tegoroczny konkurs wpłynęły prace z następujących państw: Bułgarii, Rosji, Indonezji, Serbii, Chin, Słowacji, Indonezji i Polski.

Dnia 2września 2010 roku jury w składzie: Anna Wanat – artysta plastyk; Piotr Olbrychowski – artysta plastyk; Adam Niesyto – artysta plastyk (komisarz konkursu; Beata Kordon – (sekretarz konkursu); obejrzało 1643 prace plastyczne z 49 placówek i przyznało: 13 nagród specjalnych, 11 nagród, 126 wyróżnień przez kwalifikację do wystawy Jury oceniało prace bez uwzględniania kategorii wiekowych.LISTA NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH