Do poprawnego oglądania tej strony, należy włączyć obsługę JavaScript!

WSTECZ


SAMOOBRONA


PROWADZĄCY:

  • nauczyciel - mgr Artur Rybowicz

  • ZAJĘCIA:

    poniedziałek 19.00 - 20.30
  • MIEJSCE: MDK nr 2
  • UCZESTNICY: od 12 - 18 roku życia

Na zajęciach koła prowadzimy treningi szermierki japońskiej Iaijutsu szkoły Muso Jikiden Eishin Ryu, której filia mieści się w naszym domu kultury. Charakterystyczną cechą tej 17-sto wiecznej szkoły walki są bardzo długie miecze i stosunkowo niskie pozycje szermierzy. Poznajemy również zwyczaje japońskich samurajów oraz praktykowane przez nich skuteczne metody walki w ręcz i przy użyciu różnych rodzajów tradycyjnego oręża.
Artur Rybowicz, humanista w pełnym tego słowa znaczeniu, autor, edukator i lider firmy o globalnym zasięgu. Studiował filozofię, psychologię, pedagogikę i marketing. Ponad piętnastoletnie studia stacjonarne w Polsce, Japonii i Irlandii oraz długoletnia praktyka pedagogiczna zaowocowały powstaniem Edukacji Integralnej, holistycznego systemu kultury psychosomatycznej. Po powrocie do kraju, zamieszkał w Gliwicach, gdzie pracuje jako edukator i wykładowca UTW oraz prowadzi zajęcia Edukacji Integralnej dla młodzieży i dorosłych. Jako długoletni praktyk japońskich sztuk walki naucza Aiki-Jutsu, szermierki japońskiej Iaijutsu oraz języka japońskiego w Komei-Jyuku Polska.
Od 2012 roku prowadzi zajęcia języka japońskiego, Aikido dla dzieci i szermierki japońskiej Iaijutsu w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Tychach. Tam również wprowadził innowację pedagogiczną dla najmłodszych i ich rodziców o nazwie Rodzinka na Macie. Są to gry i zabawy ruchowe oparte na metodologii japońskich sztuk walki. Jest również autorem kilku książek w języku polskim i angielskim oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych edukacji, rozwojowi osobowemu, filozofii i sztukom walki.
W 2014 roku wprowadził, jako pierwszy nauczyciel w Polsce,   język japoński do licealnego  programu nauczania i naucza go w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII w Zabrzu.   W 2015 roku wraz z mistrzem Sekiguchi Takaaki Komei otorzył filię szkoły szermierki  Muso Jikiden Eishin Ryu w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Tychach.  Powstała tam tradycyjna klasa japońska gdzie dzieci i młodzież uczą się kultury, sztuki, rysunku manga i języka japońskiego.
Artur Rybowicz jest także współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuki Japońskiej Murasaki, które intensywnie rozwija wymianę kulturalną pomiędzy artystami z Polski i Japonii organizując warsztaty, seminaria, wystawy i koncerty w obu krajach.