Do poprawnego oglądania tej strony, należy włączyć obsługę JavaScript!

WSTECZ


Koło Aikido ZSP nr 4


PROWADZĄCY:

  • nauczyciel - mgr Artur Rybowicz

  • ZAJĘCIA: poniedziałek 14.00 - 15.30

  • MIEJSCE: ZSP nr 4


W ramach koła prowadzimy zajęcia kilku japońskich sztuk walki wręcz takich jak Aikido, JuJutsu i Karate oraz szermierki japońskiej Iaijutsu szkoły Muso Jikiden Eishin Komei Juku, której jedna z trzech fili w Polsce znajduje się w MDK nr 2. Zajęcia nasze mają na celu wspomaganie rozwoju psychofizycznego dzieci młodzieży w oparciu o metodologie tradycyjnych sztuk walki Japonii. Program tych zajęć został stworzony przez Artura Rybowicz specjalnie na te potrzeby. Zajęcia odbywają się w kilku tematycznych grupach.

Rozwijamy między innymi:
­rozwój psychofizyczny
­koordynacja ruchowa
­techniki skutecznej samoobrony
­metody pokonywania lęków
­metody skutecznego i twórczego działaniaArtur Rybowicz, humanista w pełnym tego słowa znaczeniu, autor, edukator i lider firmy o globalnym zasięgu. Studiował filozofię, psychologię, pedagogikę i marketing. Ponad piętnastoletnie studia stacjonarne w Polsce, Japonii i Irlandii oraz długoletnia praktyka pedagogiczna zaowocowały powstaniem Edukacji Integralnej, holistycznego systemu kultury psychosomatycznej. Po powrocie do kraju, zamieszkał w Gliwicach, gdzie pracuje jako edukator i wykładowca UTW oraz prowadzi zajęcia Edukacji Integralnej dla młodzieży i dorosłych. Jako długoletni praktyk japońskich sztuk walki naucza Aiki-Jutsu, szermierki japońskiej Iaijutsu oraz języka japońskiego w Komei-Jyuku Polska.
Od 2012 roku prowadzi zajęcia języka japońskiego, Aikido dla dzieci i szermierki japońskiej Iaijutsu w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Tychach. Tam również wprowadził innowację pedagogiczną dla najmłodszych i ich rodziców o nazwie Rodzinka na Macie. Są to gry i zabawy ruchowe oparte na metodologii japońskich sztuk walki. Jest również autorem kilku książek w języku polskim i angielskim oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych edukacji, rozwojowi osobowemu, filozofii i sztukom walki.
W 2014 roku wprowadził, jako pierwszy nauczyciel w Polsce,   język japoński do licealnego  programu nauczania i naucza go w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII w Zabrzu.   W 2015 roku wraz z mistrzem Sekiguchi Takaaki Komei otorzył filię szkoły szermierki  Muso Jikiden Eishin Ryu w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Tychach.  Powstała tam tradycyjna klasa japońska gdzie dzieci i młodzież uczą się kultury, sztuki, rysunku manga i języka japońskiego.
Artur Rybowicz jest także współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuki Japońskiej Murasaki, które intensywnie rozwija wymianę kulturalną pomiędzy artystami z Polski i Japonii organizując warsztaty, seminaria, wystawy i koncerty w obu krajach.